Cochrane Library Veri Tabanına Abonelik Gerçekleştirilmiştir

22 Ocak 2018 Pazartesi

Cochrane Library  veri tabanına  abonelik gerçekleştirilerek web sayfamız üzerinden Üniversitemiz mensuplarının  erişimine açılmıştır.

Erişim Adresi : http://www.cochranelibrary.com/

Cochrane Library Nedir?
Cochrane Library kanıta dayalı araştırmaları içeren tıp ve sağlık bilimleri alanındaki veritabanlarından oluşmaktadır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri ve kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. 130 ülkeden alanında lider ve saygıdeğer 37.000 araştırmacının klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmelerini içeren Cochrane Library’de;
 
  • 939.580 deneyler veri kaydı,
  • 9.389 Cochrane sistematik incelemesi,
  • 36.795 eleştiri incelemeleri özetlerinin veri tabanı,
  • 15.764 metodoloji kaydı,
  • 16.174 sağlık teknolojisi değerlendirme veritabanı,
  • 15.015 NHS ekonomik inceleme veritabanı,
  • 78 Cochrane işbirliği hakkında bilgiler,
  • 113 Cochrane Editoryal bilgiler, bulunmaktadır.
Cochrane Library’den sağlıkla ilgili kararlar alırken kaliteli bilgiler kullanmak isteyen herkes yararlanabilir. Ancak Cochrane kanıta dayalı araştırmaları, özellikle doktorlar, hemşireler, araştırmacılar ve fon kuruluşları için sağlıkla ilgili bilgi artırıcı çalışmalar ve daha iyi kararlar alabilmeyi sağlayan güçlü bir kaynaktır.
Cochrane Library Veritabanları:
Cochrane Database of Systematic Reviews (CDSR) 
Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL) 
Cochrane Methodology Register (CMR) 
Database of Abstracts of Reviews of Effects (DARE) 
Health Technology Assessment Database (HTA) 
NHS Economic Evaluation Database (EED) 
About The Cochrane Collaboration
- Cochrane Clinical Answers (CCA)
Kütüphanemizin Cochrane Library veritabanları deneme erişimi 1 ay sürecektir. Tüm öğrencilerimiz ve araştırmacılarımızı bu deneme süresi boyunca söz konusu veritabanlarını kullanmaya davet eder, başarılı çalışmalar dileriz.